Výpočtová technika - Compy.sk
Nákupný košík

Položiek:0 ks
Cena:0,00 €
Zobraziť

Poradňa

ÚvodPoradňa

V tejto poradni nájdete množstvo užitočných informácií pri výbere Vašich produktov. Môžete nás kedykoľvek kontaktovať a my Vám radi pomôžeme.

 

1. Ako si vybrať správny notebook

2. Ako si vybrať počítač (PC)

3. Plazma alebo LCD

4. Ako si vybrať tablet

5. Ako si vybrať tlačiareň

6. Ako si vybrať fotoaparát

 

 

1. Ako vybrať správny notebook

 

Pri výbere rôznej elektroniky sa väčšina ľudí zameriava hlavne na pomer ceny k výkonu, ale pre lepší výber je vhodné zamerať sa aj na iné parametre. Pri výbere notebooku to platí dvojnásobne.

 

Displej


Kvalita displeja je jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme mali brať ohľad pri výbere notebooku. Teda ak nemáte na notebook celý deň pripojený monitor. Ak si neviete vybrať medzi lesklým a matným displejom, odporúčame vám vybrať si matný. Oceníte to najmä pri práci na priamom slnku.

 

Detaily, ktoré môžu zavážiť


Aj keď sa výdrž batérie často zanedbáva pri výbere notebooku, v prípade, že plánujete pracovať s notebookom v teréne alebo na cestách, mali by ste tento parameter brať vážne. Batéria dodávaná v základnej výbave notebooku vám nemusí stačiť a batérie s vyššou výdržou nemusia byť v ponuke modelu.

Podobne sú na tom rôzne porty. Štýlové notebooky nemusia mať vo výbave dostatok USB portov. V prípade, že chcete mať na notebook pripojených niekoľko ďalších zariadení, tak sa takýmto notebookom radšej vyhnite. Pri kúpe je dobré zvážiť aj dostupnosť dokovacej stanice. Je to výhodné najmä pre tých, ktorí chcú pracovať s externou klávesnicou alebo monitorom.

Ak chcete mať notebook iba na hranie, či pozeranie filmov cez internet, je dobré zvážiť aj to, aký je skutočný výkon grafickej karty, RAM pamäte a podobne. Integrovaná grafická karta vám totiž nemusí stačiť pri hraní najnovších hier či pozeraní filmov z vysokým rozlíšením.

 

Typy notebookov


V podstate môžeme notebooky rozdeliť do piatich základných skupín podľa toho, načo ich budeme používať.

 

Kancelársky notebook


Stačí na bežnú kancelársku prácu. Jednojadrový procesor, operačná pamäť aspoň 1 GB a harddisk s kapacitou aspoň 160 GB by mal stačiť. Slabinou týchto notebookov zvykne byť integrovaná grafická karta a slabá výdrž pri prevádzke na akumulátor. Štandardne sú takéto notebooky vybavené vypaľovačkou DVD, Wi-Fi pripojením a displejom s uhlopriečkou 15,4 palca. Rozlíšenie je nastavené najčastejšie na 1280x800 pixelov. Aktuálne cena týchto notebookov klesá pod hladinu 300,- Eur. Priemerná váha je okolo 3 kg. Pre prácu v kancelárii sa oplatí použiť aj mininotebooky, ktoré sú lepšie prenosné.

 

Univerzálny notebook

 

Stredná trieda notebookov je takpovediac zlatou strednou cestou. Vo výbave majú v súčasnosti dvojjadrové procesory firmy Intel alebo AMD s pokročilým riadením spotreby. Operačná pamäť dosahuje kapacitu od 3 do 6 GB. O akceleráciu multimédií sa najčastejšie stará samostatný čip od spoločností ako nVidia alebo ATI. Sú vhodné aj na hranie PC hier alebo pri používaní grafických programov. Pri dlhšom používaní sa môžu mierne prehrievať.

 

Mini notebook

 

Je vhodný najmä pre tých, ktorí potrebujú počítač často a skoro všade. Ocenia najmä jeho hmotnosť a dostatočný výkon. O prevádzku sa dokážu postarať špeciálne úsporné procesory a väčšina funkcií je integrovaná. Dôležitá je aj výdrž batérie. Tá môže pri použití prídavného modulu presiahnuť aj desať hodín. Jedinou nevýhodou je chýbajúca DVD/CD mechanika, ktorá sa však dá nahradiť externým diskom alebo USB kartou.

 

Notebook ako náhrada PC

 

Tento typ spoznáte na prvý pohľad. Má robustné rozmery a je zameraný viac na výkon a úžitkovú hodnotu. K štandardnému vybaveniu patrí kvalitný displej s uhlopriečkou až 17 palcov a Full HD rozlíšením. Niektoré modely disponujú dvoma pevnými diskami, samostatnou grafickou kartou s výkonnou 3D akceleráciou, ale aj takou praktickou "drobnosťou", akou je plná numerická klávesnica. Nevýhodou je výdrž batérie, ktorá v podstate slúži iba ako náhradný zdroj pri výpadku elektriny a hmotnosť, ktorá pri niektorých modeloch presahuje aj 5 kg.

 

Ultrabook

 

Je v podstate mini notebook, ktorý je vybavený procesorom Intel Core i3, i5 alebo i7 v rôznych variantách. Jeho operačná pamäť má vysoký výkon a uhlopriečka displeja nepresahuje 16 palcov. Väčšinou sú vyrobené s ľahkých kovov alebo uhlíkových vlákien. Využívajú SSD disky a batérie s vyššou výdržou.

 

Software

 

Väčšina notebookov sa predáva s predinštalovaným operačným systémom ale niektoré sa dajú kúpiť aj bez OS. Ak si kúpite prístroj s licenciou a predinštalovaným OS, nemusíte k nemu dostať aj DVD s programom. V takom prípade sú dáta potrebné na reinštaláciu uložené v skrytej čast HDD. Netreba sa potom čudovať, ak vám chýba približne 20 GB úložného priestoru na HDD.

 

Notebook bez OS

 

Ak ste chceli ušetriť a kúpili ste si takýto notebook, budete si musieť sami nainštalovať operačný systém a oživiť počítač. To vás nakoniec môže stáť viac ako ste boli ochotní do notebooku vložiť. Samozrejme je tu aj možnosť, obstarať si opensource program typu Linux a podobne, ale väčšina z nás stále používa radšej OS Windows, ktorý nie je zadarmo.

Dajte si preto dobrý pozor, aký notebook si chcete kúpiť, aby ste nakoniec neprerobili.

 

 

2.Ako si vybrať najvhodnejší počítač

 

Osobný počítač, alebo ak chcete PC, sa za posledných 10 rokov stal neodmysliteľnou súčasťou každodenného života pre väčšinu z nás. Nie všetci ho síce používajú doma, ale mnohí z nás sa museli naučiť pracovať s počítačom v práci. Je pre nás pomocníkom pri nakupovaní rôznych tovarov a služieb cez internet. Mnoho mladých ľudí využíva PC na hranie rôznych počítačových hier alebo pri písaní článkov na svojich osobných weboch. Veľa podnikateľov si bez PC nevie predstaviť svoje obchodovanie.

 

Kritériá pri výbere vhodného počítača

 

Pre každého z nás môže mať osobný počítač rôzne využitie. Niekto na počítači hraje hry, iný zase podniká na internete. Preto je dôležité pred kúpou počítača porozmýšľať, načo ho chceme najčastejšie využívať. Kto s ním bude najčastejšie pracovať a tiež, či ho chceme do firmy alebo domov.Teda či chceme skôr kancelárske, či ekonomické PC alebo multimediálny počítač na doma, pre seba a rodinu.

Ak sme si už ujasnili tieto základné podmienky, treba sa konkrétne zamerať na počítače na trhu.

Najdôležitejšími kritériami pri výbere by mali byť:

  • kapacita harddisku (HDD), teda veľkosť pamäťového úložného priestoru
  • rýchlosť a typ procesora
  • kapacita a rýchlosť grafickej karty
  • kapacita a rýchlosť pamäte RAM
  • veľkosť uhlopriečky monitora, ktorý chceme používať
  • ďalšie časti vybavenia PC ako DVD-ROM a podobne
  • kompatibilita s inými zariadeniami
  • operačný systém (Windows, Linux,...)

Pri výbere vopred zloženej počítačovej zostavy je lepšie poradiť sa priamo v obchode, alebo na webstránke s odborníkmi, ktorí vám môžu poradiť, ktorá zostava by bola pre vás vhodnejšia.

 

Počítač na hranie PC hier aj online


Pc na hry je totiž oveľa náročnejší na výkonnosť procesora a grafickej karty ako bežné domáce či kancelárske PC. Najčastejšie sú na hry využívané najnovšie vysokovýkonné procesory značky Intel alebo AMD, ktoré sú najväčšími konkurentmi na trhu s procesormi. Najnovšie štvorjadrové procesory sú pre hranie nových PC hier a online hier najvhodnejšie. Rovnako ako najvýkonnejšie grafické karty od Nvidia či iných výrobcov. Samozrejme je dôležitá aj kapacita harddisku. Potrebujete totiž oveľa viac priestoru na uloženie inštalovaných hier a podobne.

 

PC pre firmy a iné organizácie


nemusí spĺňať také také vysoké nároky na rýchlosť či kvalitu grafiky. Pre firmy a iné organizácie je dôležitejšia spoľahlivosť operačného programu, aplikácií a iných nainštalovaných programov. Pri kúpe kancelárskeho počítača je treba sa zamerať aj na kompatibilitu programov v PC. Môže sa stať, že ak aj budete mať najrýchlejší počítač s najväčšou pamäťou, nebudú vám fungovať niektoré účtovné či iné databázové systémy v počítači, pretože nebudú ešte updatované na vašu verziu operačného systému. Preto je lepšie mať počítač čo najlepšie zladený na činnosť, ktorú s ním budete najčastejšie vykonávať.

 

Ako si poskladať vlastný počítač

 

Ak ste si nikde nevedeli vybrať pre seba vhodné PC, môžete si ho aj sami poskladať z jednotlivých komponentov. Ak ste to však ešte nikdy nerobili, odporúčame vám nás kontaktovať a my Vám radi pomôžeme. Samozrejme budeme potrebovať dostatok informácií o tom, na čo chcete používať počítač a aké máte limity pri kúpe. Teda koľko ste ochotný zaplatiť najviac za celý PC a jednotlivé komponenty a tiež aké minimálne nároky by mal mať.

Pri takomto skladaní je treba dávať pozor, aby boli všetky súčasti PC kompatibilné a aby boli aj programy inštalované v PC kompatibilné s jednotlivými komponentami.

Toľko k správnemu vyberaniu PC, jeho kúpe a prípadnému skladaniu takpovediac na kolene.

 

 

3. Plazma alebo LCD

 

Ešte pred pár rokmi sme si vyberali televízor iba podľa niekoľkých základných kritérií. Patrili medzi ne veľkosť uhlopriečky, frekvencia obrazovky, kvalita zvuku a možnosti pripojenia. Dnes je výber oveľa ťažší. Vlastne je to hotová veda. Rôzne televízory majú v ponuke rôzne funkcie, o ktorých niektorí z nás ani netušia, načo sú.

Aj keď nie ste odborníkom na výber televízorov, je dobré si pred kúpou nového televízora určiť niektoré základné kritériá, podľa ktorých budete televízor vyberať.

 

Kritériá pri výbere

 

K základným kritériám výberu vhodného televízora patria hlavne tieto:

  • veľkosť uhlopriečky obrazovky
  • veľkosť izby, v ktorej chceme televízor umiestniť
  • frekvencia obrazovky, napríklad 60 Hz, 100 Hz alebo 200 Hz(čím vyššia frekvencia, tým vyššia kvalita obrazu
  • či chceme LCD, LED alebo plazmový televízor
  • kvalita zvuku
  • cena
  • dizajn
  • rôzne príslušenstvo, ktoré sa dá pripojiť k televízoru

Samozrejme je tiež dôležité si uvedomiť, pre koho bude televízor určený. Nie je totiž jedno, či ho budú sledovať starší ľudia, ktorí nepotrebujú nejaké špeciálne funkcie, alebo mladá rodina, ktorá dokáže využiť aj rôzne funkcie.

 

Druhy televízorov


Poďme si teraz povedať niečo o základných troch druhoch televízorov, ktoré nájdete v súčasnosti na trhu.

 

LCD televízory

 

Využívajú podobný systém, na akom pracujú počítače. Na podsvietenie obrazovky používajú trubice. Sú preto vhodné aj na pripojenie rôznych hracích konzol alebo ako monitor počítača. Ak si chcete vybrať práve takýto televízor, dôležitá je hlavne frekvencia obrazu. Pri LCD televízoroch je to od 50 Hz do 200 Hz. Táto technológia sa za posledné roky natoľko vyvinula, že nemá takmer žiadne nedostatky. Vývoj je v súčasnosti takmer zmrazený a inovácie sú vlastne len doplnkové funkcie.

 

LED televízory

 

Sú v podstate rovnaké ako LCD televízory, s tým rozdielom, že na posvietenie obrazovky nepoužívajú trubice ale LED diódy. Obraz je tak kvalitnejší a farby sú o trochu „chladnejšie“ ako pri LCD televízoroch. Ďalšou výhodou je výrazne nižšie spotreba energie. Dizajn LED televízorov je oveľa štíhlejší ako pri bežných televízoroch. Tak ako aj LCD TV sú vhodné aj pre pripojenie hracích konzol alebo ako monitor počítača.

 

Plazmové TV

 

Vysoký kontrast a vynikajúce podanie farieb je asi najväčšou výhodou plazmy oproti LCD a LED televízorom. Je preto najvhodnejšou variantou pre tých, ktorí sú fanúšikmi filmov vo vysokom rozlíšení. Ďalšou výhodou je obraz, ktorý má rovnakú kvalitu, pri pozeraní z rôznych uhlov. Vyššie modely, samozrejme vo vyššej cenovej hladine sú dnes už vybavené technológiou 600 Hz obrazu.

Pri kúpe si treba uvedomiť, že plazma má oproti LCD a LED televízorom vyššiu spotrebu energie, aj keď najnovšie verzie sa už blížia k spotrebe porovnateľnej s LCD a LED.

 

Ako si vybrať správnu uhlopriečku

 

Vybrať si tú správnu uhlopriečku nie je až také ťažké. Treba mať však na pamäti toto základné pravidlo:

Pre všetky TV platí, že vzdialenosť odkiaľ chcete TV pozerať by mala byť minimálne 3-násobkom a maximálne 5-násobkom veľkosti uhlopriečky televízora. Pre istotu vám uvedieme niekoľko príkladov.

Ak si chcete kúpiť TV s uhlopriečkou napríklad 82 cm, t. j. 32 palcov, váš gauč alebo kreslo, z ktorého budete televízor sledovať by mal byť vzdialený minimálne 2,46 m a maximálne 4,10 m.

Pre istotu vám radšej uvediem aj ďalšie príklady:

48 cm - 19 palcov       minimálne 1,44 m    maximálne 2,4 m

107 cm - 42 palcov     minimálne 2,21 m    maximálne 5,35 m

120 cm - 47 palcov     minimálne 3,60 m    maximálne 6 m
147 cm - 58 palcov     minimálne 4,41 m    maximálne 7,35 m

 

 

 

4. Tablet - ako si vybrať ten svoj

 

Tablet je vhodný hlavne pre tých z nás, ktorí potrebujú rýchly prístup na internet na pracovných cestách. Hodí sa hlavne na prezeranie mailov, čítanie elektronických kníh, prezeranie fotografií, sledovanie filmov a videí, ale aj mnoho ďalších činností. Pre svoje malé rozmery je vhodnou náhradou notebookov a netbookov.

Pri výbere vhodného tabletu je asi najdôležitejším parametrom veľkosť uhlopriečky displeja. Pred kúpou je tiež dôležité ujasniť si, načo chceme tablet najčastejšie používať. Celý rad funkcií, ktoré tablety ponúkajú, sa viaže na operačný systém, ktorý tablet používa.

V súčasnosti je na trhu široká ponuka tabletov s rôznymi veľkosťami uhlopriečok. Tie najmenšie majú uhlopriečku 5 palcov, tie najväčšie sa blížia k uhlopriečke 14 palcov. Najčastejšie sú používané tablety s uhlopriečkou 7 až 10 palcov, ale ideálny rozmer závisí hlavne na potrebách užívateľa.

Ďalšími dôležitými parametrami sú hrúbka a hmotnosť tabletu. Čím väčší tablet je, tým ťažšia je manipulácia s ním a pri dlhodobom používaní sa vyššia hmotnosť môže preniesť do nepríjemnej bolesti rúk.

 

Aký operačný systém si vybrať

 

Spoločnosť Apple ponúka svoj tablet iPad s operačným systémom iOS. Ten je oproti konkurenčnému Androidu od Googlu výrazne uzavretejší, ale vďaka množstvu aplikácií z App Store ho môže každý užívateľ jednoducho a rýchlo rozšíriť o potrebné funkcie a možnosti. Jeho ďalšími prednosťami sú tiež výborná stabilita a rýchle reakcie na príkazy.Niektoré tablety používajú tiež OS Windows.

Konkurenčný Google predstavil nedávno novú verziu operačného systému Android. Ten je optimalizovaný priamo pre používanie na tabletoch a aj keď sa výrazne líši od operačného systému pre mobily, kompatibilita aplikácií zostala zachovaná.

Multitasking, teda rýchle prepínanie medzi rôznymi aplikáciami, podporujú obidva operačné systémy.

 

Výdrž a batéria

 

Výdrž tabletu by ste rozhodne nemali podceňovať pri výbere. Ak chcete používať tablet hlavne na pozeranie filmov či surfovanie cez Wi-Fi alebo dátové prenosy, batéria sa vybije oveľa skôr, ako keby ste len čítali elektronické knihy či prezerali obrázky. Pri kvalitnejších tabletoch je samozrejme výdrž vyššia ako pri tých lacnejších, ale v priemere sa pohybuje v rozmedzí 10 až 15 hodín pri plnom zaťažení.

 

Pripojenie

 

Skoro všetky tablety na trhu majú zabudovaný Wi-Fi modul. Niektoré majú v ponuke slot pre SIM kartu, cez ktorú môžete využívať dátové prenosy operátorov(napr. GPRS/ EDGE / UMTS / HSDPA). Ocenia to najmä tí z nás, ktorí bývajú v oblastiach bez možnosti pripojenia do bezdrôtových sietí. Tablety sa hodia najmä na prezeranie internetu, preto treba pred kúpou zvážiť, či ich budeme potrebovať kedykoľvek a kdekoľvek. Ak áno, nezabudnite prirátať k cene tabletu aj mesačný dátový paušál u operátora.

 

Príslušenstvo a rozšírenia

 

Pre tablety existuje aj rôzne príslušenstvo. Na písanie dlhších textov alebo e-mailov je vhodná externá klávesnica. Tá s dá napojiť buď cez Bluetooth alebo priamo cez kábel. Niektoré externé klávesnice sú zabudované priamo v ochrannom obale, v ktorom môžeme tablet bezpečne prenášať. Oceníte to najmä pri dlhších cestách. Pre tablety vybavené USB portom existujú tiež rôzne rozšírenia, ako myš, Flash disky a podobne.

 

Ochrana tabletu

 

Pri kúpe tabletu netreba podceňovať jeho ochranu. Fólia, ktorú môžete nalepiť na displej je vhodnou ochranou proti nežiaducim škrabancom či prasklinám. Podobne sa dajú zakúpiť aj fólie na zadnú stranu tabletu. Niektoré sú v ponuke s rôznymi motívmi a môžu vám tak skrášliť a zvýrazniť váš tablet.  Investícia do púzdra sa vždy vyplatí. Už za pár Eur si môžete obstarať látkové puzdro, ktoré môže dobre ochrániť váš tablet pri páde alebo pred oškretím. Ak často cestujete, výhodnejšie je investovať do koženého puzdra. Je síce drahšie ako látkové, ale vďaka väčšej pevnosti a výdrži ochráni tablet lepšie.

Nebojte sa tiež využiť poradenstvo odborníkov, ktorí vám môžu odporučiť ten najvhodnejší tablet práve pre vás.

 

 

 

5. Ako si vybrať vhodnú tlačiareň

 

Tlačiarne sú dnes neodmysliteľnou súčasťou každej kancelárie. Či už ide o kancelárie na štátnych úradoch alebo v súkromných firmách, všetky potrebujú tlačiarne pri tvorbe rôznych dokladov. Mnoho súkromných podnikateľov sa živí práve poskytovaním tlačiarenských služieb. Preto potrebujú špeciálne tlačiarne pre tvorbu rôznych produktov. Na trhu s kancelárskou technikou je v súčasnosti široký výber rôznych druhov tlačiarní. Najčastejšie sa rozdeľujú na atramentové a laserové tlačiarne. Rozlišujú sa však aj podľa funkcií, ktoré ponúkajú. Ide napríklad o multifunkčné zariadenia, ktoré v sebe zahŕňajú funkcie bežnej tlačiarne, skenovanie alebo kopírovanie.

Pre podnikateľov, ktorí ponúkajú tlačiarenské služby, sú na trhu v ponuke aj rôzne špeciálne tlačiarne, ktoré ponúkajú možnosti veľkorozmernej tlače alebo prenosné tlačiarne pre tých, ktorí potrebujú tlačiareň na pracovných cestách.

Ešte nedávno bolo príliš finančne náročné kúpiť si tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie pre domáci počítač. Dnes si už mnohí z nás nevedia predstaviť, že by k svojmu domácemu či firemnému PC nemali napojenú tlačiareň so skenerom alebo kopírkou.

 

Kritériá pri vyberaní vhodnej tlačiarne

 

Keďže je trh s tlačiarenskými zariadeniami v súčasnosti dostatočne široký aj hlboký, záleží len na nás, akú tlačiareň potrebujeme a akú si vyberieme.

Pri výbere vhodnej tlačiarne je dôležité zohľadniť svoje nároky a možnosti. Teda, či potrebujeme tlačiareň len pre seba domov, napríklad na tlačenie životopisov, či žiadostí o prácu, alebo kopírovanie dokladov a podobne, alebo ju potrebujeme aj v podnikaní alebo pri poskytovaní rôznych služieb.

 

Tlačiarne pre podnikateľov

 

Sú väčšinou vo vyššej cenovej hladine ako bežné domáce tlačiarne. Mnohé majú pomerne väčšie rozmery ako stolové tlačiarne alebo multifunkčné zariadenia pre domácnosti. Umožňujú však pomerne kvalitnejšie služby. Tí, ktorí podnikajú v tlačiarenskom priemysle vedia, že sa im viac oplatí investovať do kvalitnejšieho zariadenia s rôznymi funkciami, ako si kupovať tlačiarne pre kancelárske použitie alebo pre domácnosti. Na trhu sú totiž v ponuke aj služby veľkorozmernej tlače, či tlačenie v rôznych špeciálnych rozmeroch. Na takéto potreby sú vhodnejšie špeciálne konštruované zariadenia, ktoré sú pre obyčajných pracujúcich ľudí cenovo nedostupné a pre svoje rozmery aj nepraktické. Pre bežné administratívne potreby, ako tlačenie dokladov a iných dokumentov v kancelárii, sa viac hodia praktickejšie tlačiarne alebo multifunkčné zariadenia, ktoré majú optimálne rozmery a zároveň poskytujú kvalitné služby.

 

Tlačiarne pre domáce použitie

 

Ak potrebujete tlačiareň iba pre vlastné použitie doma alebo vo svojej firemnej kancelárii, je treba uvažovať v celkom iných rozmeroch. Dôležitá je

  • ponuka funkcií zariadenia (tlač, kopírovanie, skenovanie,...)
  • cenová hladina, ktorá je pre nás akceptovateľná
  • rozmery tlačiarne
  • druh tlačiarne (laserová, atramentová...)
  • možnosti tlače (farebná alebo čiernobiela tlač)

V niektorých prípadoch je dôležité aj to, od akého výrobcu je tlačiareň a či je kompatibilná s PC, ktoré používame. Aká je kompatibilita softvéru tlačiarne a podobné vlastnosti, ktoré sa často zvyknú prehliadať. Pre obyčajných ľudí je často ťažké správne si vybrať, preto je pri výbere vhodnej tlačiarne lepšie, ak sa poradíte s našimi odborníkmi priamo v e-shope. Keďže každý kupujúci môže mať úplne odlišné potreby a možnosti, poradenstvo vám môže usporiť nielen peniaze ale aj množstvo času, ktoré by ste strávili vyberaním a skúšaním rôznych tlačiarní a ich funkcií.

 

 

 

6. Ako si vybrať najvhodnejší fotoaparát

 

Dvakrát meraj a raz rež

 

Pred tým, ako začneme hľadať vhodný fotoaparát po obchodoch alebo na internete, mali by sme najskôr pouvažovať, pre koho a načo ho chceme. Zároveň by sme si mali odpovedať na niektoré základné otázky, ktoré nám pomôžu pri správnom výbere. Tu sú niektoré z nich.

- Ako často ho budeme používať?

- Na čo ho budeme najčastejšie používať?

- V akých podmienkach a v akom prostredí sa bude fotiť?

- Akú cenu sme ochotní zaň zaplatiť?

 

Po zodpovedaní týchto otázok, môžeme začať hľadať ten správny fotoaparát.

 

Klasik alebo digitál?

 

Väčšina z nás už ani neuvažuje nad tým, či si kúpiť digitálny alebo klasický fotoaparát na film. Je to hlavne preto, že sme pod tlakom reklamy a ponúk od výrobcov, presvedčený o tom, že digitálne fotoaparáty sú jednoducho lepšie ako klasické. Avšak aj dnes ešte niektorí profesionálny fotografi používajú radšej klasické fotoaparáty na film. A výrobcovia rôznych značiek na nich určite nezabudli. Po digitálnom boome v 90-tych rokoch minulého storočia totiž aj naďalej vyrábajú aj klasické fotoaparáty, a pridávajú k nim technické vymoženosti digitálnych foťákov.

Dnes už digitálny fotoaparát chce vlastniť skoro každý. Najviac však tínedžeri a amatérsky fotografi, ktorí fotia v rôznych podmienkach, na rôznych miestach a potrebujú preto fotoaparát s čo najširšou možnosťou využitia. Preto sa teraz budem venovať tomu, ako si vybrať správny digitálny fotoaparát.

 

Technické parametre fotoaparátu

 

Pri výbere je treba pouvažovať nad tým, ktoré parametre fotoaparátu sú pre nás najdôležitejšie. Niekto sa zameriava na rozlíšenie, iní zase na zoom, ďalší zas na výdrž a kvalitu obrazu.

Digitálne zrkadlovky používajú väčšinou profesionálni fotografi, ale dnes sa už nájde aj mnoho takých ľudí, ktorí si myslia, že z nich zrkadlovka spraví fotografa a práve preto zvolia túto cestu.

Väčšina z nás používa fotoaparát len pri špeciálnych príležitostiach, ako sú oslavy, dovolenky či fotenie momentiek na cestách. Je pre nás preto lepšie vybrať si kompaktný digitálny fotoaparát, ktorý nám umožňuje fotiť veľké množstvo fotografií, ukladať ich na pamäťovú kartu a neskôr ich preložiť do počítača či na iné médium.

Digitálne fotoaparáty môžeme rozdeliť na dve základné skupiny.

Hlavný rozdiel medzi nimi je v rozmeroch a ponuke funkcií.

Pri výbere digitálneho fotoaparátu je dôležitý hlavne zoom, veľkosť pamäťovej karty, rozlíšenie a kvalita obrazu, rozmery fotoaparátu, materiál z ktorého je vyrobený, zdroj energie a tiež cenová hladina, ktorú sme ochotný zaplatiť. Poďme si teraz povedať niečo o týchto parametroch.

 

Zoom fotoaparátu

 

Zoom určuje schopnosť priblíženia obrazu pri fotení. Delí sa na optický zoom, ktorý nemení kvalitu obrazu po priblížení a digitálny zoom, ktorý je vlastne len výrezom z originálneho obrázka a preto pri jeho použití trpí hlavne kvalita obrazu.

 

Rozlíšenie fotoaparátu

 

Rozlíšenie sa v súčasnosti udáva v megapixeloch, čo je vlastne násobok výšky a šírky obrazu. Teda množstvo obrazových bodov pri fotení. Prakticky to znamená, že pri prezeraní snímky na monitore s rozlíšením napríklad 1024x768 by vám celkom stačil 1 megapixel alebo aj menej. Ak by ste však chceli snímky upraviť, vystrihnúť nejakú časť a podobne, bude už príliš malá na vytlačenie. Napríklad pre kvalitnú fotografiu s rozmermi 10x15 stačí rozlíšenie 3MPx.

 

Pamäťové karty

 

Medzi najčastejšie používané karty patrí SD karta, ktorá je kompatibilná nielen s fotoaparátmi ale aj s mobilmi, mp3 prehrávačmi či GPS prístrojmi. Je to vlastne médium, na ktoré môžeme ukladať rôzne informácie, vymazávať ich aj prepisovať. Pri ich výbere je dôležitý hlavne pomer ceny k výkonu, teda kapacite. Pre bežné použitie úplne stačí SD karta s kapacitou 2 až 4 GB.

 

Zdroje energie

 

Pri výbere správneho fotoaparátu je dôležité pouvažovať aj nad tým, aký zdroj energie ten ktorý fotoaparát používa. Najčastejšie sa používajú dva druhy zdrojov.

Každý z týchto zdrojov má svoje výhody aj nevýhody. Preto by si mal každý vybrať ten správny pre seba.

Niektorý z nás sa tiež zameriavajú aj na špeciálne funkcie, ktoré väčšina digitálnych kompaktov ponúka. Ide napríklad o režim automatického fotenia, stabilizátor obrazu, redukcia červených očí, funkcia makro, farebné filtre, nočný režim a podobne.

Keďže v súčasnosti je ponuka digitálnych fotoaparátov dostatočne široká aj hlboká, pre každého z nás existuje nejaký fotoaparát, ktorý by mal spĺňať väčšinu požiadaviek. Ak by sa Vám však nepodarilo vybrať si ten správny alebo budete pri výbere na vážkach, nebojte sa požiadať o radu odborníkov v obchodoch alebo na internete, ktorí vám môžu dobre poradiť.

 

 

 

VŠETKO O NÁKUPE
0948 862 600
info@compy.sk
V pracovné dni od 9.00 - 17.00 hod
Copyright 2012 - 2024 © Výpočtová technika - Compy.sk
Tvorba e-shopov - All4Shop.sk Tvorba e-shopov